Makina Ekipmanlar

Lehim Baskı Makinesi

SMD dizgi teknolojisi ile üretilen kartlarda krem lehim serigrafi baskısı için kullanılır. Yüksek baskı hassasiyeti ve kalitesi. Büyük devre kartları ve çok çeşitli şablon çerçeve boyutlarıyla uyum. Tonlarca gelişmiş kullanım kolaylığı ve proses iyileştirme özelliğine sahiptir.

PCB ölçüleri
L 510 x W 460 mm … L 50 x W 50 mm
Baskı kafası3S tek rakleli kafa (3S: swing single squeegee)
Çift rakleli kafa (isteğe bağlı)
Baskı hassasiyeti
Konumlandırma tekrarlanabilirliği (6σ) : +/- 0.010 mm
Döngü süresi8 saniye (standart baskı: optimum şartlarda, baskı süresi hariç)
Kullanılabilecek elek ölçüleri
L 750 x W 750 mm, L 736 x W 736 mm, L 750 x W 650 mm,
L 650 x W 550 mm, L 600 x W 550 mm (isteğe bağlı),
L 550 x W 650 mm (option), L 584 x W 584 mm (isteğe bağlı)
Güç kaynağı
Tek fazlı AC 200/208/220/230 V +/- 20 V 50/60 Hz
Hava kaynağı
0.45 MPa veya daha fazla, temiz, kuru hava
Lehim Baskı Makinası

Dizgi Makinası

Elektronik kartların komponent dizme işlemini yapmaktadır. İki farklı kapasiteli cihaz mevcuttur.

SMD dizgi, elektronik elemanların kart yüzeyine montajının gerçekleştirildiği yeni nesil bir sistemdir. Söz konusu SMD tekniği sayesinde gerçekleştirilen üretim fonksiyonelliğiyle yüzey montaj teknolojisi olarak kullanılmaktadır.

SMD dizgi uygulamalarında bacaklı devre elemanları elektronik devre kartı üzerinde yer alan özel deliklere ‘lehim’ haznesine sokularak, lehimleme işlemine gerek olmadan doğrudan elemanların kart yüzeyine uygulaması tamamlanır.

Bu şekilde hem kalite, hem sağlamlık hem de hızlı uygulama açısından çok önemli bir avantaj elde edilebilir. Özellikle de bu şekilde daha küçük boyutlu çalışmaların ve üretimlerin gerçekleştirilebilmesi sayesinde her zaman teknolojik ürünlerde temel nokta olan daha pratik kullanılabilirlik yapısı bulunan küçük boyutların elde edilebilmesine yardımcı oluyor.

Dizgi Makinası
Dizgi Makinası

Reflow (Yeniden Akımlı) Lehim Fırını

Yeniden akış fırını, elektronik bileşenleri yüzeye montaj teknolojisi (SMT) yoluyla baskılı devre kartlarına (PCB) monte etmek için kullanılan bir elektronik ısıtma cihazıdır.

PCB endüstrisinde kullanılan en yaygın lehimleme yöntemlerinden biridir. Reflow lehimleme, sıcak hava veya termal radyasyon iletimi sayesinde eriyecek olan lehim macunu kullanarak devre kartının üzerindeki bileşenleri kalıcı olarak yapıştırır. Reflow lehimleme, reflow lehimleme fırını adı verilen bir makinede yapılır.

Elektrikli bileşenlerin düzgün bir şekilde monte edilmesini ve devre kartı üzerindeki elektrik bağlantılarının yeniden akış lehimleme teknikleri ile sabitlenmesini sağlamada etkilidirler.

Toplamda 3 adet Reflow Lehim Fırınımız vardır.

Reflow Lehim Fırını

Bölgesel Lehim Makinesi

Bölgesel lehimleme makinamız elektronik dizgi hattımızda çalışmaya başladı. Elektronik kartlar üzerinde dar alanlarda sadece lehim alması istenilen bölgelere lehimleme yapmaktadır. En dar alanlarda bile en yüksek hassasiyetle lehimleme işlemi yapılmaktadır.

Elektronik kart üzerinde yer alan bacaklı (TH) komponentlerin (konnektör, kablo, direnç, kapasitör vb.)
otomatik olarak lehimleme işlemini seri bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Bölgesel lehimleme makinası ile;

  • Eksik / fazla lehimleme
  • Soğuk lehim
  • Kısa devre
  • Kart kirliliği

gibi sorunlar tamamen ortadan kalkmaktadır.

Bölgesel (Selektif) Lehim Makinası

Rework (Yeniden İşleme) İstasyonu

Lehimleme ürünleri içinde, en önemli araçlardan olan rework sistemleri ve SMT-BGA görsel inceleme sistemleri arasında dip print istasyonu, hibrit rework sistemi, teftiş sistemi, tamir cihazı ve ısıtıcı tabla yer alıyor.

Elektronik kartlarda bulunun, havya ile çıkarılamayan komponentlerin Infrared (kızıl ötesi) ısıtma yöntemiyle sökme, takma ve onarımı için kullanılmaktadır.

Teknisyenlerin yüzeye monte cihazları ve devre ızgaralarını bilya ızgaralı dizili (BGA) ambalajlı olarak değiştirebilecekleri yerlerdir.

Yüzey montaj entegre devrelerinde kullanılan bir tür kılıftır ve kendinden önceki devre işleme tekniği olan PGA`dan geliştirilip üretilmiş bir makinedir. BGA kılıfı olan devrenin üst kısmına monte edilen elektronik devre plaketi ile arasındaki basit ve hızlı ısı transferi en büyük avantajıdır.

Konformal Kaplama Makinesi

Akışkan ve yapıştırıcıların dağıtımı (dispense edilmesi) ve kaplama uygulamalarını otomatikleştirmek için üç eksenli kompakt robottur. Programlanabilir selektif konformal kaplama, yapıştırıcı dispensing, sıvı conta ve potting (dolgu) uygulamalarında kullanılır.

Konformal kaplama PCB, devre kartı segmentleri ve farklı donanımlarla yayılan ve bunlara uyan polimerik bir filmdir.. Birincil rolü, cihazlara ekolojik bileşenlerden ve tüketimden kalkan sağlamaktır.. Aynı şekilde, kaplama, bir PCB için hem savunma kalkanı hem de yalıtkan malzeme olarak çalışır. 

  1. üretan katranı (UR)
  2. epoksi zift (DIR-DİR)
  3. Akrilik özsuyu (İLE)
  4. Silikon sakız (SR)
  5. perilen (XY)
Konformal Kaplama Makinesi
Başa dön