Elektronik Kart Tamiri

elektronik kart tamiri

Elektronik cihazların içerisinde birçok sayıda önemli parça yer alıyor. Bunlardan birisi ise elektronik kart olup, bu kartların görevi üzerine montajı sağlanacak elektronik komponentlerin birbirleriyle olan elektriksel iletişimi sağlar. Bundan dolayı elektronik kartların işlevi son derece önemlidir. Elektronik kartların tamiri ise söz konusu kart üzerinde oluşan çeşitli nedenlerden dolayı gerçekleşen hata ve arızaların giderilerek, ilgili cihazın tekrar sorunsuz bir şekilde çalışmasının sağlanması işlemidir.

Elektronik Kart Nedir?

Elektronik cihazların çeşitlerine göre kullanılan farklı tiplerde kartlar vardır ve bunların görevleri ise genel olarak aynıdır. Günümüzdeki çoğu elektronik cihazın içerisinde bulunan elektronik kartlar, elektrik iletiminin yanı sıra farklı işlevlerin de yerine getirilmesini sağlar. Bu işlevlerden biri voltaj ve topraklama problemlerine karşı cihazı korumak olup, cihazda arızalar oluşmamasını sağlar. Bunun haricinde ise ilgili cihazın daha yüksek performans ile çalışması durumunda da elektronik kartların önemli bir rolü bulunuyor. Bunlar dikkate alındığı zaman ise elektronik kart tamirinin oldukça önemli bir hizmet olduğu ortaya çıkmaktadır.

Elektronik Kart Tamiri Nasıl Yapılır?

Milsan Elektronik tarafından sağlanan bu hizmet, ilgili cihazın tekrar sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Bir beyine benzetilen elektronik kartlar, voltajın algılanarak ilgili cihazda elektrik iletiminin gerçekleştirilmesiyle çalışmasını sağlar. Burada oluşan arıza, ürünün kitlenmesine ve açılmamasına sebep olur. Bazı durumlarda ise ürün normalden çok daha yavaş açılır ya da kullanılamaz. Elektronik kart tamiri, son derece uzmanlık isteyen bir hizmet alanıdır. Bu konuda bilgi ve deneyimi olmayan kişiler tarafından yapılan işlemlerin ciddi sorunlara sebep olması söz konusudur.

Elektronik kart tamiri işleminde kullanılacak birçok farklı yöntem bulunuyor. Bunlar zaman içerisinde geliştirilmiş olup, tamiri yapacak kişinin bu konuda deneyimiyle birleştiğinde son derece olumlu sonuçlar verir ve kart sorunsuz olarak çalışır. Kartların bozulmalarının birçok nedeni vardır. Bunlardan öne çıkanlar ise şunlardır:

  • Açık-kısa devreler
  • Yazılım kaynaklı sorunlar
  • Komponent arızaları
  • Soğuk lehimler
  • İletim hat sorunları

Yukarıda bulunan arızaların tespitinin sağlanması ve tamir edilebilmesi için bazı yöntemlerin biliniyor olması gerekir. Elektronik kart tamiri yöntemleri, öncelikle aşağıda bulunan yöntemlerin bilinmesi, daha sonrasında ise bu konuda deneyimli olunmasıdır. Aksi halde yapılan tamir işlemlerinin başarılı olmayacağı gibi zaman kaybı yaşatacaktır.

Elektronik kart tamirinde öncelikle arızanın tespit edilmesi gerekiyor. Bunun için kullanılacak birçok yöntem bulunuyor. Bunlar ise şu şekildedir:

  • Fonksiyonel test
  • Programlı malzeme testi
  • Kısa devre testi
  • V-I Empedans Analizi

Yukarıda bulunan yöntemler ile arızanın sebebinin bulunması oldukça kolaylaşacaktır. Bunlardan hangisinin tamirde uygulanacağı ise elektronik kart tamiri konusunda deneyim ile doğrudan bağlantılıdır.

Elektronik kart tamiri için özel malzemelerin bulunması gerekiyor. Antistatik ortamlı laboratuvarlarda bulunan yüksek teknolojili ölçü ve test sistemleri, arızaların doğru bir şekilde tespit edilmesi konusunda önemli bir rol oynar. Tespit aşamasından sonra Rework istasyonlarında kartların söküm işlemleri gerçekleşir. Daha sonra tamirleri gerçekleşir ve sorunsuz çalıştığına dair ilgili testler uygulanır. Böylelikle elektronik kartın tamiri sağlanmış olur.

Elektronik Kart Tamiri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön