Elektronik Komponent

elektronik komponent

Elektronik komponent veya diğer bir ismiyle elektronik bileşenler, elektronik cihazların çalışmasını sağlayan devre sistemine verilen isimdir. Tüm bu bileşenler genel olarak bir alet içerisinde yer alan küçük bir kutu içerisine yerleştirilir ve daha sonrasında ise cihazla bağlantısı sağlanır. Elektronik komponent endüstriyel bir üründür ve genelde soyut olan elektrik kavramlardan ayrışır.

Temel bazda iki farklı elektronik komponent sınıfı bulunuyor. Bunlar sınıflar aktif ve pasif bileşenlerdir. Her iki komponent sınıfı da farklı bileşenlerden oluşur. Bu bileşenler ki farklı sınıfta değerlendirilse de elektrik devrisi kurulumunda yalnızca birini almak mümkün değildir. Tüm bu bileşenler bir bütün kapsamında doğru bir şekilde çalıştıklarında başarı bir sistem oluşturur.

Elektronik Komponent Ne İşe Yarar?

Elektronik komponent, bir elektrik devre sistemini çalıştıran tüm bileşenleri ifade etmektedir. Kullanım alanlarına göre farklı ebatlarda ya da teknolojilerle üretilmektedirler. Elektronik komponentlerde amaç; cihazın en doğru akımı alarak iç aksamda herhangi bir birikme olmadan sorunsuz çalışmasını sağlamaktır.

Diyot, kapasitör, transistör, indüktör, direnç ve LED gibi bileşenler elektronik bir devrenin düzgün çalışmasında olmazsa olmaz bileşenlerdir. DC ve AC güç kaynağı, devrenin gereksinimi olan enerjiyi sağlayan aktif bileşenlerdir.

Günlük yaşamda kullandığımız piller de aktif elektronik komponent bileşenlerinden biri olarak kabul edilirler. Farkları ise iç kısımlarında yer alan kimyasal maddeler sayesinde oluşturdukları kimyasal reaksiyon sonucu enerji üretmeleridir. Sinyallerin işlenemeyeceği devrelere elektrik enerjisi verebildikleri için son derece önemlidirler.

Elektronik Komponent Nerede Kullanılır?

Elektronik komponent, elektrikle, pille ya da herhangi bir harici enerji kaynağıyla çalışan tüm cihazlarda kullanılabilir. Aslında oldukça basit bir işlevi bulunan komponent, enerjinin doğru yere doğru akımda iletimini sağlar. Elbette bu basit işlevin yerine getirilmesi için farklı bileşenlerin de kullanımı sağlanıyor.

Farklı cihazlarda kullanılan elektronik komponent sistemi, cihazın türüne göre farklılık gösterebilir. Farklı teknolojilerin kullanımıyla üretilen farklı ebatlardaki bileşenler ile farklı cihazların elektronik komponent sisteminde karşılaştırabilirsiniz. Oldukça karmaşık ve detaylardan oluşan bu işlerin yerine getirilmesi için bu alanda deneyimli ve gerekli eğitimi almış kişiler tarafından yapılması gerekiyor.

Elektronik Komponent

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön