SMD Dizgi

Türkçe karşılığı “yüzey montaj teknolojisi” olarak adlandırılan “Surface mount device”, elektronik kart tasarımı ve üretimi sektöründe SMD dizgi olarak isimlendirilir. SMD, bileşenlerin direkt olarak baskı devre kartları olan PCB’lerin yüzey kısmına monte edilir ya da yerleştirildiği elektronik devre kartlarının üretiminin ardından devre kartı üzerine yerleştirilecek olan bileşenlerin monte edilmesinde kullanılan bir teknolojidir. SMD dizgi teknolojisi endüstride, devre kabloları ile delikler arasında bulunan bileşenlerin kablo deliklerinden geçiş kolaylığını sağlayarak PCB montaj sürelerini oldukça kısaltır ve ürünün hızlı çıkarılmasını sağlayan PCB dizgi montaj hizmetidir.

SMD Dizgi Cihazlarının Avantajları

SMD Kullanımıyla Minyatürleştirme Sağlayın

SMD, elektronik bileşenlerin kaplamış olduğu boyut ve hacmi genel olarak %60 ve %70 oranında azalmasını sağlaya, delik içi interpolasyon bileşenlerine göre çok daha küçüktür ve bazı bileşenler boyut ve hacim bakımından %90 oranında azaltılabilir. Aynı zamanda bileşenlerin ağırlığı da %60 ila %90 oranında azaltılabilir.

Yüksel Sinyal İletim Hızı

SMD montajlı bileşenler yapı bakımından yalnızca kompakt değil olmayıp aynı zamanda güvelik yoğunlukları da oldukça yüksektir. Montaj yoğunluğu, PCB kartlar üzerinde her iki kısma da yapıştırıldığında, cm2 başına 5,5 ila 20 lehim bağlantısı yapılabilir. SMD montajlı PCB kartlar kısa devre ve küçük boyutta gecikme sebebiyle yüksek hızda sinyal iletimini sağlayabilir. Aynı zamanda SMD montajlı PCB kartlar titreşime ve dış darbelere karşı daha dirençli olarak üretimi sağlanır. Bu, elektronik cihazların çok daha yüksek hızda çalışmalarını sağlamak için büyük öneme sahip bir avantajdır.

Yüksek Frekans Etkileri

PCB bileşenlerinde kurşun ya da kısa uç bulunmadığından, devre üzerinde dağıtılmış olan parametreler doğal bir şekilde azalmasına bağlı olarak RF paraziti azalır.

SMD Dizgi Üretim, Üretim Verimliliğini Artırır

Elektronik bileşenlerin standart olması, seri bir şekilde üretilmesi ve kaynak koşullarının tutarlılığı SMD kullanımının otomatikleşmesini ve üretimin standardını koruyarak, verimliliğini artırır. Manuel dizgi uygulamalarında lehim işleminden oluşan bileşen arızaları büyük ölçüde azalmasıyla birlikte daha güvenilir üretim sağlanır.

Malzeme Maliyetinin Düşürülmesi

Üretim verimliliğinin artırılması ve ambalaj malzemesinin tüketiminin azalmasından dolayı çoğu SMD bileşeninin ambalaj maliyeti aynı şekilde ve fonksiyonu sağlayan THT bileşenlerine göre daha düşük olmuştur. Buna bağlı olarak SMD bileşenlerinin satış ücretleri THT bileşenlere göre çok daha az maliyetlidir.

SMD Dizgi ile Üretim Sürecinin Kolaylaşması Maliyeti Düşürür

Elektronik bileşenlerin SMD cihazları ile PCB kartlar üzerine montajı sağlanırken, bileşenlerinin uç kısımlarının bükülmesi, şekillendirilmesi ya da kısa kesilmesi gerekmez. Böylelikle tüm üretim süreci kısalır ve üretimde verimlilik sağlanır. SMD uygulamaları elektronik kartın manuel olarak dip dizgi işlem maliyeti ile PCB üretimi maliyetinin dahil edilmesiyle toplam üretim maliyetinle yaklaşık olarak %30 ila %50 oranın azalma yaşanır.

Milsan Elektronik SMD Dizgi ve Montaj Hizmetleri

En teknolojik SMD dizgi montaj cihazları ile tüm PCB, baskı devre kartı yüzey dizgi ve PCB SMD dizgi montaj gereksinimlerinizi tek bir çatı altında ekonomik bir şekilde karşılanmasını sağlar. PCB’ler, dizgi süreçlerini eksiksiz ve hızlı bir şekilde tamamlamak için, SMD dizgi makine cihazlarımızı ve makine parkurumuzu sürekli bir şekilde güncelliyoruz. Elektronik kart kullanımlı projeleriniz için eksiksiz SMD dizgi hizmet için bizimle iletişime geçerek projenize dair teklif alabilirsiniz.